054-530-7226

תעבורה – תאונות דרכים מהקל לכבד

מאת: עורך דין לתעבורה ג'ימי מינאוי.

תיקי תאונות דרכים מחולקים למספר רב של מקרים, מתאונה ללא נפגעים, תאונה עצמית, תאונה שהנזק הנו רכוש, תאונה שגרמה לפגיעת גוף ועד לתאונה קטלנית שיכולה להוביל לכתב אישום חמור של גרימת מוות ברשלנות שהעונש בצידה של העבירה יכול להגיע ל-3 שנים ותאונה קטלנית שמצדיקה אישום חמור שהנו 'הריגה' שהמחוקק קבע בצידה של העבירה 20 שנות מאסר.

הוכחות היסוד הנפשי בתיק תאונות קטלניות הוא הקובע. כך למשל: אם מדובר בתאונה בה נהרג אדם על ידי נהג שאדם מן היישוב יכול היה למנוע את התאונה האישום יצדיק אישום של גרימת מוות ברשלנות.

תאונה שהנהג בשעתה היה נתון להשפעת סמים או אלכוהול או נהג במהירות מופרזת תוך כדי חציית צומת ברמזור אדום תצדיק אישום של הריגה שהעונש בצד העבירה הנו 20 שנה.

בחוק העונשין תיתכן אותה תוצאה אך העונש אמור להיות שונה, כאמור, גרימת מוות ברשלנות סעיף 304 לחוק העונשין מדבר על 3 שנים, הריגה- סעיף 298 לחוק העונשין מדבר על 20 שנים ואילו רצח בסעיף 300(א)(2) מחייב מאסר לעולם אלא אם מדובר בסייג שמצדיק עונש מופחת.

תאונת דרכים שגרמה לנזק מחייבת פסילה בת- מינימום 3 חודשים.

אין זה סוד שהעונש נגזר מהתוצאה. יתכן והתאונה הייתה קלה אך התוצאה קשה- כך- שבית המשפט אינו מסתכל בהכרח על התאונה אם כי על התוצאה. לפעמים מדובר בתאונה שנסיבותיה קשות אך תוצאותיה בגוף קלות- כך שבית המשפט לא יחמיר עם הנאשם שכן התוצאה הוא פרמטר חשוב בעת גזירת העונש.

החובה לנהוג בזהירות חלה על הנהג ואף על הולך הרגל.

אני בדעה כי יש להחמיר דווקא עם הולכי הרגל שמתפרצים לכביש בפתאומיות וגורמים לתוצאה ולסבל. העובדה שיש מעבר חצייה אין הדבר אומר 'קח סיכון ויהיה בסדר'. נהג שלא נותן זכות קדימה להולך רגל דינו קנס ובנסיבות מסוימות הזמנה לבית המשפט.

טיפ לכל נהג שמעורב בתאונת דרכים: להסתייע בעורך דין לתעבורה  ולרוב מומלץ להיעזר במומחה תאונות דרכים.

______________________________________________________

עורך דין לתעבורה ג'ימי מינאוי ידאג להציל את רישיון הנהיגה שלך.

 עורך דין לתעבורה הוא הדבר החשוב כשמתמודדים עם תיק תעבורה.

 עדיף להימנע מייצוג עצמי ללא עזרת עורך דין לתעבורה ובמיוחד בתיקים מורכבים.