054-530-7226

נהיגה תחת השפעת אלכוהול

 רבות מהפניות לעורך דין תעבורה נוגעות לנהיגה בשכרות. כמובן שנהיגה תחת השפעת אלכוהול היא פסולה ומסוכנת, היא אסורה על חוק וראויה לכל גינוי. אך אין הדבר אומר שחשודים אינם זכאים לייצוג משפטי הולם.

חוש בלדעת שהחוק מגדיר היטב מהי נהיגה בשכרות ואין כאן מקום לפרשנות אישית. מי שטוען ששתי בירות לא משפיעות עליו או משהו בסגנון, תהיו בטוחים שהמשטרה שמעה כבר את כל התירוצים. על פי החוק, שיכור הוא אדם אשר עבר בדיקת נשיפה ובה נמצא מעל 240 מק"ג לליטר אוויר. או לחילופין יותר מ 50 מ"ג אלכוהול ב 100 מ"ל של דם. אם נמצאה בגופכם כמות זו של אלכוהול בבדיקת הנשיפה, מוטב שתפנו מיד לעורך דין תעבורה לייעוץ משפטי.

צורת הבדיקה המפורסמת היא הינשוף; לא דורס הלילה אלא מכשיר פשוט אשר בודק את רמת האלכוהול באוויר שאתם נושפים. במקרים רבים שבהם ראיתי, אנשים הפונים לעורך דין תעבורה מדווחים שהם סירבו לעבור את בדיקת הינשוף בתקווה לחמוק מעונש. ברוב המקרים סירוב לעבור את הבדיקה זוכה לתגובה חריפה מצד בתי המשפט הרואים בזה סוג של "הודאה באשמה". בדיקת ינשוף היא ראייה לגיטימית בבית המשפט אך על מנת שתכובד על ידי בית המשפט ישנם כללים ברורים לגבי אופן ביצוע הבדיקה, כיול המכשיר וכו'. במידה ו"נפלתם" בבדיקה זו יש לפנות מיד לעורך דין תעבורה על מנת לבדוק את נסיבות המקרה והלגיטימיות של הבדיקה. במקרים רבים עורך דין תעבורה מצליח להטיל ספק באמינות הבדיקה ובכך להמתיק את העונש או אף להשיג זיכוי של ממש.

כאשר שוטר עוצר אתכם ומבקש מכם לעבור בדיקת שכרות מומלץ לשתף אתו פעולה ולבצע את הבדיקה. ישנם מקרים מעטים בהם אנשים שסירבו לבדיקה מצליחים להתחמק מעונש אך זה תחת נסיבות ונימוקים מאוד מיוחדים הדורשים הוכחה. במילים אחרות אל תבנו על זה.

במידה ונמצא ועברתם את רף האלכוהול המותר, המשטרה תזמין אתכם לשימוע בפני קצין משטרה. מבחינת החוק יש לכם את הזכות להגיע לשימוע עם עורך דין תעבורה. מבחינתכם זוהי אינה זכות אלא חובה! בסמכות קצין משטרה להחליט על פסילת הרישיון ואף החרמת הרכב לשלושים יום. אין לזלזל בכך, כל טיעון שיעלה בשימוע ישפיע על המשך ההליך המשפטי. יש לפנות לעורך דין תעבורה כבר בשלב השימוע.