054-530-7226

מהן הבדיקות והעונשים הצפויים עקב נהיגה בשכרות?

נהיגה בשכרות היא עבירה אשר מערכת המשפט והמשטרה לוקחות בצורה חמורה מאד. החוק מגדיר מהי נהיגה בשכרות באופן ברור (כאשר יש הבחנה בין נהג ותיק לבין נהג צעיר, חדש או מקצועי) ועם זאת אנו יכולים לראות שישנם מקרים של נהיגה בשכרות אשר מתקבלים מחומרה יתרה לעומת אחרים ואלו מקרים בהם ישנן עבירות קודמות של נהיגה בשכרות או נהיגה בזמן פסילה וכדו', מקרים בהם רמת האלכוהול גבוהה במיוחד.


החוק בתחום נהיגה בשכרות ברור מאד למשטרה ולמערכת המשפט, אך כיוון שרובנו לא במערכות אלו חשוב שנדע מהן הבדיקות שיכולים לבקש מאיתנו לעשות ולאלו עונשים אנו צפויים אם נתפס נוהגים בשכרות.

בדיקות להן אנו יכולים לצפות

כאשר שוטר חושד בנהג כי הוא נוהג תחת השפעת אלכוהול הוא יכול לבחור לעצור אותו ולבצע בדיקה, אך חשוב לזכור שהשוטר יכול לדרוש את ביצועה של בדיקת הינשוף (בדיקת נשיפה), אך במידה והשוטר מבקש בדיקת דם הוא יצטרך למצוא חדש סביר אשר גם לביצוע בדיקה זו. בעבר השוטר היה צריך להסביר מדוע עצר את הנהג לבדיקה (למשל האם הרכב "רקד" על הכביש), אך היום אפשר לעצור נהגים לבדיקה גם ללא סיבה מקדימה.
בדיקת מאפיינים – בדיקת מאפיינים היא בדיקה בה השוטר מבקש את התנהגותו הפיזית של הנהג ע"י מבחני ביצוע שונים בכדי לקבל את הרושם אם הוא נוהג בשכרות או לא. בדיקה זו כוללת הליכה על קו ישר, מגע של הידיים באף כשהעיניים עצומות ועוד. בדיקת מאפיינים היא בדיקה התרשמותית ולא בדיקה מדעית ולכן אפשר לסרב לה. עם זאת, כבר היו מקרים בהם נהגים שהסכימו לבצע את הבדיקה מצאו עצמם מואשמים בנהיגה תחת השפעת אלכוהול ללא בדיקה מדעית נוספת.
בדיקת נשיפה (ינשוף) – שלא כמו בדיקת מאפיינים, בדיקת נשיפה היא בדיקה מדעית לפיה אפשר לקבוע אם הנהג נוהג בשכרות או לא. אם בבדיקת הנשיפה יתגלה כי לנהג (ותיק בלבד) יש מעל 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר הדבר ייחשב לנהיגה בשכרות. שלא כמו בדיקת מאפיינים אשר סירוב לבצע אותה לא יגרור להאשמות (אלא אם במקומה יתבקש הנהג לבצע בדיקת נשיפה), סירוב לבדיקה זו יכול להיחשב כהודאה בנהיגה בשכרות.

העונשים הצפויים לנוהגים בשכרות

נהיגה בשכרות נחשבת לעבירה לכל דבר ואף לעבירה חמורה בנסיבות מסוימות והעונשים עליה יכולים להיות חמורים מאד אם לא פועלים בדרך נכונה.
פסילה מנהלתית – קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה יכול לבצע פסילה מנהלתית של לפחות 30 יום. הפסילה יכולה להיות ארוכה יותר אם מדובר בעבירה חמורה כמו במקרים שבהם נגרם תאונה בשל הנהיגה. קצין המשטרה יכול לבצע את השימוע מייד לאחר מילואי הטפסים ולשלול את רישיונו של הנהג, עם זאת חשוב לדעת כי זכותו של הנהג להיוועץ להתייעץ עם עו"ד מומחה בתחום ולבחון את העובדות והטענות השונות. התייעצות זו יכולה להביא למניעת הפסילה המנהלתית.
החרמת הרכב – החרמת הרכב לתקופה בת 30 יום נפוצה בעבירות השכרות, אך ע"י טיעון טענות נכונות ניתן למנוע את החרמת הרכב, יודגש כי במידה וניפסל הרכב ניתן לפנות לבית המשפט לביטול הפסילה המנהלית.
פסילת רישיון – על פי החוק הענישה על נהיגה בשכרות היא שלילת רישיון לתקופת מינימום של 24 חודשים. עם זאת, בעזרת ייצוג נכון ניתן להימנע מפסילת הרישיון. לעומת זאת ייצוג לא מקצועי עלול להוביל להרשעה בנהיגה בשכרות ופסילת הרישיון לתקופה של שנתיים או יותר.
מאסר – ישנן נסיבות אשר עשויות להוביל לעונש של מאסר או מאסר על תנאי וזאת בשל נהיגה תחת השפעת אלכוהול, מקרים אלו נפוצים כאשר מדובר בנהיגה בשכרות פעם שנייה, או נהיגה בשכרות בכמות גבוהה מהמותר ובנהיגה בשכרות שמלווה לה תאונת דרכים. ע"י ייצוג נכון ומקצועי ניתן לבטל את רכיב הענישה הנ"ל ואף לזכות בעבירת השכרות.

כיצד יוכל לעזור לכם עורך הדין

ההשלכות של נהיגה תחת השפעת אלכוהול יכולות להיות חמורות ולהשפיע על חייו של הנהג. במקרה שנתפסתם נוהגים בשכרות כדאי מאד שתעזרו בעורך דין נהיגה בשכרות המתמחה בתחום. עורך הדין יוכל לסייע לכם מהרגע הראשון, לאורך השימוע, ולייצג אתכם ראוי במהלכו.
אם נתפסת נוהגים תחת שכרות, פניה לעורך דין המתמחה בתחום, שיש לו ניסיון ייצוג רחב והצלחות בתיקים, תהיה הצעד הטוב ביותר שתוכלו לעשות.