054-530-7226

עתירה מנהלית

זכותו של כל אזרח לעתור נגד גופים ציבוריים וממשלתיים שגורמים לו עוולה בגלל החלטה שאינה חוקית או החלטה הפוגעת בזכויותיו. כדי להגיש עתירה מנהלית יש לפנות לעורך דין מנוסה המתמחה בנושא.

חשוב לדעת כי המשפט המנהלי שונה מהמשפט האזרחי כיוון שהדין האזרחי עוסק בתובענות בין אזרח אחד לאחר בעוד שהמשפט המנהלי עוסק בתביעות מצד האזרח נגד רשויות השלטון כמו מועצה מקומית, משרד ממשלתי, גוף ציבורי וכיוצא בזה. בעבר הוגשו העתירות המנהליות לבית המשפט העליון אך כדי להקל על העומס בבתי המשפט הוחלט להסמיך את בתי המשפט המחוזיים לדון בעתירות מתוקף הסמכות הקבועה בחוק בתי המשפט לעניינים מנהליים, התש"ס-2000.

הגשת העתירה לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים

עתירה מנהלית מאפשר לאזרח הקטן לשמור על זכויותיו ולהגן על עצמו משפטית בפני רשויות השלטון החזקות. ניתן להגיש עתירות במגוון נושאים ונגד גופים שלטוניים שונים כמוגדר בחוק. כך לדוגמה ניתן להגיש עתירה נגד תשלומי ארנונה גבוהים שנגבים לא כחוק, לעתור בנושאי חינוך שונים כמו רישום ילד לבית ספר מסוים למרות התנגדות ההורים, החלטות של המועצה הדתית, עתירות בנושא מכרזים, עתירות נגד החלטות ותקנות של רשות מקומית, לדוגמה רישוי עסקים או צו הריסה בעקבות בנייה לא חוקית ועוד.

ליווי משפטי מקצועי

כדי להעריך את סיכויי ההצלחה של התביעה המנהלית חשוב לקבל ייעוץ משפטי על ידי עורך דין מנוסה בתחום מורכב זה. משרד עורכי דין סמי איליה ידוע בהצלחותיו בתחום וצוות המשרד רכש ניסיון עשיר וידע רב בתחום המשפט המנהלי. ראוי לציין כי עורך דין סמי איליה רואה בהגשת התביעות נגד רשויות שלטוניות שליחות ציבורית חשובה, והוא לוחם עבור זכויותיהם של לקוחותיו ומגן עליהם בחירוף נפש כדי למנוע מהם עוולות ופגיעה בזכויותיהם הבסיסיות המוגדרת בחוק.

המהות של עתירה מנהלית

בדמוקרטיה כמו בדמוקרטיה חייבת להיות אפשרות לאזרח הקטן להתגונן מפני הרשויות הממשלתיות השונות כגון עיריות, משרד החינוך ועוד..
הדרך של האזרח הקטן להתמודד אינה רצופה שושנים אך אפשרית בעזרת עתירה מנהלית. כמו שכבר קראתם למעלה העתירה המנהלית מאפשרת לאזרח לעתור כנגד גופי הממשלה.
בתחילה רק בג"ץ היו מקבלים עתירות מנהליות כנגד השלטון אך בעקבות עומס כבד על בית המשפט לאחר תהליך ארוך ומייגע בשנת אלפיים הועבר חוק הקובע את בתי המשפט לעניינים מנהליים.
חשוב לבחור עורך דין המתמחה במשפט המנהלי ובעל ניסיון עשיר כיוון שעתירה מנהלית היא כנגד הגופים החזקים במדינה וצריך ניסיון בכדי להתמודד איתם ולצאת כשהיד על העליונה.