054-530-7226

קנסות תעבורה

במדינת ישראל של היום כמעט כל נהג קיבל או יקבל דו"ח חניה או תנועה המחייב אותו לשלם קנס, וברוב הפעמים למעשה זהו רק ענין של זמן עד שהדבר יקרה. אז איך תדעו מה חמור יותר ומה פחות, ומה חשוב לדעת על קנסות תעבורה? כל הפרטים לפניכם.

אילו קנסות תעבורה קיימים, ולאילו עבירות תנועה?

הקנסות משתנים בין עבירת תנועה אחת לשנייה, אך בקווים כללים ניתן להגיד כי גובה הקנס על עבירות הנחשבות לקלות יותר הוא 250 ₪ ומטה, ובכלל זה חניה במקום אסור (למעט חניה במקום השמור לנכים) ועבירות בטיחות כמו אי חגירה, לבישת אפוד זוהר, אי ציות לתמרורים ונהיגה ללא הרישיונות המתאימים. בעבירות חמורות יותר מדובר בסכומים גבוהים יותר, דוגמת נסיעה ללא מתן זכות קדימה להולכי רגל הכרוכה בתשלום קנס של 500 ₪, ושיחה בטלפון תוך כדי הנהיגה או חניה במקום השמור לנכים – הגובות קנס בשווי 1,000 ₪.

האם קנס" מכסה" על עונש חמור יותר?

הרבה נהגים המתפלאים מסכומם הגבוה של קנסות תעבורה סבורים כי התשלום "יכסה" על עונשים אחרים, אך חשוב להבין כי בעבירות החמורות יותר, אין הדבר נכון כלל וכלל – אלא להיפך: קנסות תעבורה יכולים רק להתלוות לעונשים נוספים, למשל במקרה של סירוב לעבור בדיקת ינשוף הבוחנת את רמת האלכוהול בגוף: במקרה זה בו מסרב הנהג לבצע את הבדיקה, יהיה עליו לשלם באופן אוטומטי קנס בגובה 1,000 ₪, ובנוסף יישלל רישיונו לתקופה של שנתיים, עונש חמור יותר ממה שהיה מקבל הנהג לו היה מסכים לבצע את הבדיקה ונמצא אשם.

איך מבצעים את התשלום?

ראשית חשוב להבהיר כי במקרה בו אתם מעוניינים לערער על הדו"ח שניתן לכם, לא תוכלו לעשות זאת ברגע שתבצעו את התשלום. מצד שני, עליכם להזדרז ולבצע את התשלום תוך 3 חודשים מיום קבלת הדו"ח (90 יום), כך שאם ברצונכם לערער, רצוי לעשות זאת מוקדם ככל האפשר. את התשלום ניתן לעשות בכמה דרכים, כאשר הדרך הנוחה ביותר היא אתר האינטרנט של שירות התשלומים הממשלתי. אם אינכם מעוניינים לשלם באינטרנט, תוכלו לעשות זאת באחת משתי הדרכים הנוספות – לשלם את הקנס בעמדות התשלום הפרושות בתחנות המשטרה השונות, או לשלם דרך בנק הדואר.

האם הקנסות מצטברים עד לשלילת רשיון?

קנסות תעבורה הם אמנם לא עונש נעים, אך כדאי לדעת שלא מדובר בצבירת נקודות המגיעות לשלילת רשיון הנהיגה, זאת כמובן כאשר מדובר בקנסות שניתנו בגין עבירות שאינן צוברות נקודות. בכל הנוגע לנושא קנסות תעבורה, חשוב להבין כי אין קשר הכרחי בין הקנס ובין שאר העונשים, שכן כפי שצוין קודם – מצד אחד אין הקלה בעונשים חמורים יותר בעקבות הקנס, ומצד שני אין גם החמרה בענישה בעקבות ריבוי קנסות תעבורה.