054-530-7226

שלילת רישיון על עבירת נהיגה בשכרות ל- 36 חודשים: הצעת חוק חדשה שחובה להכיר

מי מאתנו לא מכיר את הסיטואציה של יציאה לפאב עם חברים? צחוקים, מצב רוח, וכמובן, גם אלכוהול. זה מתחיל בבירה אחת ויכול להמשיך בכמה שוטים… עכשיו הגיע הזמן לחזור הביתה, אבל מכיוון שלא סיכמתם ביניכם מראש על נהג תורן (שלא ישתה ולו טיפת אלכוהול אחת), מאחורי ההגה נכנס מי שמרגיש ששתה "הכי פחות" מכולם. נסיעה כזו, עלולה להסתיים בעצירה על ידי שוטר תנועה (בדיקת מאפייני נהיגה בשכרות, ינשוף וכתב אישום בגין נהיגה בשכרות) במקרה הטוב.
במקרה הגרוע יותר, היא עלולה להסתיים בתאונה הכוללת נזקים לגוף, נפש ורכוש.

על פי החוק נהיגה בשכרות מוגדרת כמצב של כמות של 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף (למרות שאכיפה בפועל התבצעה החל מ-290 מיקרוגרם) או 50 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר של דם. אולם, עד כה, העונש, לאחר ההרשעה בנהיגה בשכרות, לא היה תלוי בכמות האלכוהול שנמצאה בגוף הנאשם, אלא בערכים האובייקטיביים בלבד:

  • כאשר הנהג הורשע בנהיגה בשכרות על בסיס בדיקת מאפיינים (הכוללת נגיעה באצבע בקצה האף או הליכה על קו ישר, ללא בדיקה מדעית), הוא היה צפוי לפסילה של מינימום 3 חודשים, בתוספת קנסות והעונשים הנלווים הקבועים בחוק (פסילה או מאסר על תנאי, התחייבות שלא יחזור על המעשה וכו').
  • כאשר הנהג הורשע בנהיגה לפי תוצאת בדיקת שתן, דם, או נשיפה, הוא היה צפוי לפסילת רישיון של מינימום שנתיים, בתוספת הקנסות והעונשים הנלווים.

 

הצעת חוק חדשה, אשר, כפי הנראה, תכנס לתוקפה במהלך שנת 2015, מדרגת את חומרת הענישה לפי כמות האלכוהול בגופו של הנהג ביחס לכמות המותרת (עד 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף או 50 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר של דם):

  • נהג אשר בבדיקת נשיפה או דם תימצא אצלו כמות אלכוהול של עד 1.5 מהכמות המותרת (עד ל-360 מיקרוגרם בליטר אוויר נשוף או 75 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר של דם), רישיונו ייפסל לתקופה של מינימום 12 חודשים.
  • נהג אשר בבדיקת נשיפה או דם תימצא אצלו כמות של בין פי 1.5 מהמותר עד פי 3 מהמותר בחוק (360-720 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף או 75-150 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם), רישיונו ייפסל לתקופה של מינימום 24 חודשים.
  • נהג אשר בבדיקת נשיפה או דם תימצא אצלו כמות הגדולה פי שלושה מהמותרת בחוק, במקרה של סירוב להיבדק בבדיקת דם, שתן או נשיפה, או נהיגה בשכרות שגרמה לתאונה, בה נפגע אדם או ניזוק רכוש – רישיונו ייפסל לתקופה של מינימום 36 חודשים.
  • במקביל לדירוג חומרת הענישה לפי כמות האלכוהול ביחס לכמות המותרת, יוחמרו העונשים לעבריינים "חוזרים".
  • איסור שתיית האלכוהול (בכל ריכוז שהוא) ממשיך לחול על נהגים חדשים, נהגים צעירים מתחת לגיל 24 וכן על נהגים מקצועיים.


בתי המשפט לתעבורה מתייחסים בחומרה רבה לנהגים שהורשעו בנהיגה בשכרות, ולכן, אף לא יהססו מלגזור עונשים כבדים על נהגים כאלה. לכן, אם הורשעת בעבירה כזו, חובה להגיע לבית המשפט מיוצג על ידי עורך דין תעבורה, המתמחה בעבירות נהיגה בשכרות.