054-530-7226

מכשיר ה"דבורה" הנמצא בשימוש המשטרה

עבירות התעבורה של נהיגה במהירות מופרזת נמצאו כאחת מהסיבות המרכזיות שגורמות לתאונות הדרכים המתרחשות חדשות לבקרים בכבישי ישראל. לאור זאת, נוקטת המשטרה בדרכים רבות כדי להיאבק בתופעת המהירות המופרזת בניסיון למזער את מספר תאונות הדרכים. מה הקשר של מכשיר ה"דבורה" לכל זה? על כך במאמר שלפניכם.

על הקשר בין נהיגה במהירות מופרזת למכשיר ה"דבורה"

במסגרת המאבק בתאונות הדרכים, משתמשת המשטרה במכשירים אלקטרוניים ובמכמונות מהירות מסוגים שונים, שנועדו לאתר את "עברייני התעבורה" שחורגים מהמהירות המותרת על פי חוק ובכך מסכנים את עצמם, את יתר הנהגים בפרט ואת ציבור משתמשי הדרכים בכלל. אחד מהמכשירים שנכנסו לשימוש על-ידי המשטרה בעת האחרונה והופכים מאז פופולאריים הוא מכשיר ה"דבורה". מכשיר ה"דבורה" או בשמו הלועזי BEE 3 IL, הוא מכשיר שמותקן על גבי גג ניידת המשטרה ונראה כשתי אנטנות.
האנטנות מופעלות על-ידי שלט ובנויות כך שהן יכולות למדוד את מהירות הרכבים החולפים בטווח של קצת למעלה מקילומטר אחד מהניידת, בכיוון הנסיעה שלה ונגד כיוון הנסיעה שלה.
בניגוד למצלמות מהירות, המזהות את הרכב שנוסע במהירות גבוהה מזו המותרת ומצלמות אותו, שימוש במכשיר הדבורה מצריך את השוטרים לסמן לנהג הרכב (שעבר את המהירות המותרת) לעצור בצד.
כך למעשה, מכשיר הדבורה מצריך מהשוטרים נוכחות גלויה בכביש, לעומת מצלמות המהירות שמאפשרות לשוטרים "לנכוח בשטח", גם מבלי לנכוח בו באופן ממשי.
אחד החסרונות של מכשיר הדבורה עבור גורמי האכיפה טמון בכך שעל מנת שיזוהה נהג הרכב העובר את המהירות המותרת על-ידי המכשיר, עליו להיות מבודד לגמרי בנתיב הנסיעה שלו. חסרון זה של מכשיר הדבורה מבחינת השוטרים הופך ליתרון עבור הנהגים, שיכולים די בקלות להתחמק מהמכשיר ולהימנע מלהיתפס באמצעות היצמדות לרכב הנוסע לפניהם או אחריהם.

 

אמצעים נוספים העומדים לרשות המשטרה לאיתור עברייני המהירות

לצד מכשיר הדבורה קיימים לרשות המשטרה אמצעים נוספים המאפשרים לה לאתר את עברייני המהירות. מכמונות המהירות המותקנות על גבי עמודים לצד הכביש או על רמזורים בצמתים מרכזיות הן דוגמא לכך ולצידן ניתן למצוא גם מכשירי לייזר לשימוש ידני וכאלה שמותקנים על ניידות המשטרה ועוד מכשירים נוספים שבמהותם מזכירים את מכשירי הלייזר, אך שהם שונים ממנו באופן הפעולה שלהם ובעיקרון הפיזיקאלי שעל בסיסו הם פועלים. על אף שברמה הרעיונית נועדו האמצעים הללו לשמש ככלי במאבק נגד הנהיגה במהירות מופרזת, יש הטוענים, כי הם משמשים כמסחטת כספים שנועדה להוות ערוץ להעשרת קופת המדינה.