054-530-7226

כמה מילים על תאונות פגע וברח

"נהג דרס הולך רגל ונמלט ממקום האירוע, כאשר המשטרה מנהלת אחריו מצוד"- מקרים כגון זה מגיעים אל הכותרות לעיתים תכופות מידי ומשקפים את אחת מהרעות החולות של הכביש הישראלי- תאונות פגע וברח. נתונים מצביעים על כך כי בעשר השנים האחרונות התרחשו למעלה מ-7,000 תאונות פגע וברח וכי כל שנה נהרגים בתאונות אלה קרוב ל-20 איש בממוצע. מהן תאונות פגע וברח ומדוע הן מתרחשות בתכיפות כזו גבוהה? על כך במאמר זה.

מהן תאונות פגע וברח ומהן הסיבות לעזיבתו של הנהג את מקום התאונה?

תאונות פגע וברח הן תאונות דרכים שאחד מהנהגים המעורבים בהן בורח ממקום האירוע מבלי להשאיר את פרטיו כנדרש על-פי חוק, מבלי לעמוד על תוצאות התאונה ומבלי להגיש סיוע לנפגעים.
החוק מתייחס אל הפקרת נפגעים כזו כאל עבירה פלילית ולפעמים יש צורך בשירותיו של עורך דין פלילי והעונש המירבי שיכול להינתן עליה הוכפל לאחרונה ועומד על 14 שנות מאסר. חשוב לציין, כי לעיתים הנהג הבורח לא היה היה האחראי הישיר להתרחשותה של התאונה, אך במידה שהיה רכבו מעורב בה, חלה עליו החובה על-פי חוק לעצור את הרכב סמוך למקום התרחשות התאונה ולהגיש סיוע לנפגעים. קיימות מספר סיבות שיכולות להוות רקע לבריחתו של נהג ממקום התאונה מבלי לגלות שמץ של אחריות. אחת מהסיבות הן אי רצונו של הנהג להתמודד עם ההשלכות שיכולות להשארת פרטי הרכב שלו כולל פרטיה של פוליסת הביטוח שברשותו.
ישנם נהגים שאינם בקיאים בפרטי פוליסת הביטוח של רכבם ואינם יודעים מהו היקף ההוצאות שהיא מכסה ועל כן הם עלולים לברוח בעת התרחשותה של תאונת דרכים מחשש שמא יהיה עליהם לשאת בהוצאות הכלכליות הכרוכות במסירת פרטי פוליסת הביטוח שברשותם. נהגים אחרים בורחים בשל אי רצון להתמודד עם הענישה שעלולה להיות מוטלת עליהם במידה ואכן ימצא בית המשפט כי הם שנושאים באחריות לגרימתה התאונה. כך למשל, תאונות פגע וברח רבות הן כאלה שמעורבים בהן נהגים שביצעו עבירת תעבורה של נהיגה בשכרות, עבירה שגרמה להתרחשותה של התאונה. הללו בורחים מתוך פחד ממידת העונש שיוטל עליהם. נהגים אחרים נעלמים ממקום האירוע בשל חרדה, פחד ובהלה שתקפו אותם ושהשפיעו על שיקול הדעת שלהם באותה עת.

עורך דין לדיני תעבורה

על אף חומרתה של עבירת הפקרת נפגעים, לכל אזרח מגיעה הזכות לקבל הגנה וייצוג משפטי הולם.
עורכי דין תעבורה הם הכתובת לפנות אליה במקרים של מעורבות נהג בורח בתאונת פגע וברח.
עורך דין המתמחה בדיני תעבורה בקיא ברזי החוק ובעל ניסיון בייצוג עברייני תעבורה, ועל כן הוא יוכל לתת לנהג הבורח ייעוץ ולייצג אותו כראוי בבית המשפט.