054-530-7226

נהיגה בשכרות- מדוע זה כל כך מסוכן?

הקטל בכבישים אינו פוסק, מספר תאונות הדרכים רק הולך וגדל ולמרות תמונת המצב הקשה המתוארת, נהיגה בשכרות ממשיכה להיות עבירת תעבורה "פופולארית", שעל עף הסכנות הרבות הכרוכות בביצועה נהגים חוזרים ומבצעים אותה שוב ושוב. מהי נהיגה בשכרות? מדוע היא כה מסוכנת ומהם העונשים המוטלים בגין ביצועה? על כך במאמר הבא.

מהי נהיגה בשכרות ומהן ההשלכות ההרסניות שעשויות להיות לה על הסביבה?

על-פי פקודת התעבורה, נהיגה בשכרות מתבצעת כאשר נמצא ריכוז אלכוהול בדמו של נהג ברמה הגבוהה מזו המותרת. נהג הנוהג בהשפעתו של סם מסוכן אחר, גם הוא ייחשב כנהג הנוהג בשכרות.
לאלכוהול השפעה על מערכת העצבים ועל המוח, הוא פוגם ביכולת ההתמצאות ובחוש האוריינטציה, משפיע על תהליך עיבוד האינפורמציה, גורם לבעיות זיכרון ומביא לתחושת כבדות וישנוניות, משבש את כושר השיפוט, יוצר תחושה של קהות חושים ופוגע ביכולת לשלוט על השרירים. לאור האמור ובשל ההשפעה שיש לאלכוהול על תפקודי המוח השונים, נהג שיכור נחשב כנהג ששיקול הדעת שלו בזמן הנהיגה משובש, שהראייה ההיקפית שלו אינה בשיאה, ששליטתו בהגה אינה מיטבית ושהקשב שלו כמו גם היכולת להתרכז בנהיגה מוטלים בספק.
על כן מהווה נהג שיכור סכנה לשלומו שלו ולשלום הציבור, וההשלכות שעלולות להיות לנהיגתו בעודו שיכור הן הרסניות. בשל מסוכנותה של עבירה זו, הרי שהחוק מתייחס אליה בחומרה רבה ומטיל בגין ביצועה עונשים כבדים על העבריינים. שלילת רישיון לתקופה של שנתיים ולעיתים אף למעלה מכך, עונשי מאסר על תנאי, קנסות, השבתת כלי הרכב, עבודות לתועלת הציבור ואף מאסר בפועל- כל אלו הם סוגים שונים של עונשים שיכולים להיות מוטלים על מבצע עבירה של נהיגה בשכרות.

חשוב פעמיים לפני הכניסה לרכב

בשל היותה של עבירת תעבורה זו כה נפוצה וכחלק מהניסיון של רשויות האכיפה להיאבק בתופעה, גם אם לא קיים חשד סביר וגם אם אין סיבה מוצדקת לכך, החוק מאפשר לשוטר לעצור בצידי הדרך כל רכב נוסע ולדרוש מכל נהג באופן אקראי לעבור בדיקות של נהיגה בשכרות. בדיקות אלו יתבצעו באחת משלוש הדרכים הבאות: בדיקת דם או בדיקת שתן, בדיקת מאפיינים שמטרתה לזהות מאפיינים העשויים להעיד על כך שהנהג שיכור או בדיקת נשיפה שבודקת מספרית את כמות האלכוהול שנמצא בדמו של הנהג. מאחר שהחוק מתייחס בחומרה רבה לעבירה מסוג זה ומכיוון שתוצאותיה עלולות להיות הרות אסון, רצוי שנהג ששתה מעבר לכמות המאפשרת לו לנהוג בבטחה יחשוב פעמיים ואף למעלה מכך בעת הוא אוחז במפתחות הרכב ומתחיל להתניעו.