054-530-7226

כמה דברים שכדאי לדעת על מצלמות המהירות החדשות

נהיגה במהירות מופרזת היא אחת מעבירות התעבורה הנפוצות ביותר. על אף הניסיון של רשויות האכיפה להיאבק בתופעה, נהגים ממשיכים לנסוע במהירות גבוהה מהמותר ומספר תאונות הדרכים רק הולך וגדל.
אל תוך הקונטקסט הזה נכנסות מצלמות המהירות החדשות.

מצלמות המהירות החדשות- כיצד הן עובדות?

לפני מספר חודשים החלו לפעול מצלמות המהירות החדשות ברחבי הארץ כחלק מהניסיון להחריף את המאבק בתאונות הדרכים ובמסגרת מערך האכיפה האלקטרוני החדש. בעזרת לולאות מתכת או פסי דריכה המוטמנים באספלט, אמורות מצלמות המהירות החדשות לחשב את מהירות נסיעתם של כלי הרכב בעודם חולפים על האספלט. בכך למעשה, שונות המצלמות החדשות מהמצלמות ה"מסורתיות" יותר, שמנגנון הפעילות שלהם התבסס על רדאר או לייזר. מצלמות המהירות החדשות הן דיגיטאליות, פועלות בלילה וביום והן מפיקות צילומים באיכות גבוהה הרבה מעבר לזו שמפיקות המצלמות הסטנדרטיות לאכיפת המהירות הקיימות כיום.
ב"גל" הראשון של המבצע, הופעלו  12 מצלמות סך הכול- 8 מהן מצלמות מהירות ו-4 מהן מצלמות רמזור, שנועדו לזהות נהגים שעברו ברמזור אדום. התכנון הוא להוסיף בהדרגה עוד מצלמות, כך שמערך המצלמות המלא יכלול 100 מצלמות רמזור ו-200 מצלמות מהירות. נהג המכונית שהמצלמה "תפסה" אותה נוסעת במהירות גבוהה יותר מזו המותרת בחוק יקבל דו"ח אל תיבת הדואר של ביתו תוך 96 שעות ממועד הצילום של הרכב.

מצלמות המהירות החדשות- בעד ונגד

הפעלתן של מצלמות המהירות החדשות ככלי לאכיפת עבירת התעבורה של נהיגה במהירות מופרזת מעוררת חילוקי דעות. המסנגרים טוענים, כי המצלמות הן אמצעי לשפר את רמת הבטיחות בדרכים.
תמונת המצב של תאונות הדרכים בישראל הולכת ונהיית מעודדת פחות וראוי, כך גורסים המסנגרים, כי יינקטו מירב האמצעים על מנת לגרום לנהגים לנהוג בטוח יותר, זהיר יותר ו"שפוי" יותר.
המקטרגים לעומתם טוענים, כי מצלמות המהירות החדשות הן מסחטה של כסף המהווה צינור הכנסה נוסף לקופת המדינה. ראייה לכך היא מיקומן של המצלמות דווקא בכבישים הנחשבים לבטוחים יותר ולא באזורים ה"מועדים לפורענות" כמו דרכים הסמוכות לבתי ספר ו/או לגני ילדים. טענה נוספת שמעלים המקטרגים היא, כי מרבית תאונות הדרכים המתרחשות כיום בישראל אינן תוצר של נהיגה במהירות מופרזת בהכרח, ואם אכן כך- נשאלת השאלה איזה צורך אמורות מצלמות המהירות החדשות לשרת? סיבה נוספת המעוררת התנגדות למצלמות החדשות היא העובדה שבעידן הטכנולוגיה המתקדמת והמשתכללת בקצב מסחרר, מהר מאוד תיבנה אפליקציה שתחשוף את כל האזורים בהם "מוטמנות" המצלמות, כך שנהגים יידעו מבעוד מועד היכן עליהם לנהוג פחות מהר, מה שכמובן יפספס את המטרה הראשונית לשמן מופעלות המצלמות.