054-530-7226

על ינשופון, בדיקת שכרות לנהגים ועל מה שביניהם

זה עלול לקרות גם לך: שוטר מסמן לך לעצור בצד הדרך, הוא מתחיל לשאול אותך שאלות שאולי יישמעו לך קצת מוזרות ואז הוא יבקש ממך לעשות בדיקת נשיפה כדי לבדוק את ריכוז האלכוהול בדמך. מה לעשות במקרה כזה? מהי בדיקת שכרות לנהגים ומה היא כוללת? ומה הקשר בין כל זה למילה "ינשופון"? תשובות לכל השאלות במאמר הבא.

בדיקת  שכרות לנהגים- מה היא כוללת?

נהיגה בשכרות הפכה לעבירת תעבורה די נפוצה. על אף כי הסכנות שקיימות לנהג שנוהג תחת השפעת אלכוהול ולציבור עצמו הן רבות, בכל זאת נמצאים לא מעט נהגים שנכנסים לרכב גם לאחר ששתו כמות אלכוהול גבוהה מזו המותרת בחוק. עבירת תעבורה זו מגדילה את מספר תאונות הדרכים, תורמת לקטל בכבישים וגובה לא מעט קורבנות. במסגרת ניסיונותיהן של רשויות האכיפה להתמודד עם התופעה, רשאי כיום שוטר לעצור באקראי כל רכב ולבצע לו בדיקת שכרות לנהגים, גם אם לא קיים כל חשד או חשש כי הנהג עבר עבירת נהיגה בשכרות. בדיקת שכרות לנהגים מוכרת בעיקר בשל השימוש שנעשה במסגרתה במכשיר הינשופון אליו נדרש הנהג לנשוף, כאשר המכשיר אמור באמצעות חיישנים מיוחדים לפלוט נתונים מספריים שיגלו האם קיים פער בין רמת האלכוהול המותרת לבין זו שנמצאה בדמו של הנהג. נהג שיסרב לבצע בדיקת נשיפה באמצעות ינשופון ייחשב כמי שעבר עבירת נהיגה בשכרות, גם אם בדמו אין כל ריכוז של אלכוהול בדם.
למרות מרכזיותו של מכשיר הינשופון בבדיקת שכרות לנהגים, בדיקה כזו יכולה לכלול שני מרכיבים נוספים. הראשון הוא בדיקת מאפיינים, במסגרתה אמור השוטר לבדוק האם ניתן להבחין בהתנהגותו של הנהג במאפיינים המעידים כל שכרותו (דיבור לא קולח, חוסר יכולת ללכת בקו ישר, ריח של אלכוהול הנודף מהגוף ועוד), ואילו השני הוא בדיקת דם רגילה או בדיקת שתן שיתקיימו בתנאי מרפאה. היה וסירב הנהג לדרישתו של השוטר לעבור בדיקת דם או בדיקת שתן- ייחשב הנהג כמי שביצע עבירת נהיגה בשכרות.

אם שותים, לא נוהגים

כדי להימנע ממצב שבו שוטר עלול לחשוד כי הנהג נמצא שיכור, רצוי פשוט לא להיכנס לרכב לאחר שתייה של אלכוהול מעבר לכמות המותרת בחוק. נהג שיכור הוא נהג ששיקול הדעת שלו לקוי, שהראייה ההיקפית שלו משובשת, שהתגובות שלו עשויות להיות איטיות יותר ושיכולתו לנהוג באופן בטוח וזהיר מוטלת בספק.
נהג כזה מסכן לא רק את עצמו, אלא גם את ציבור הנהגים בכביש, ועל כן מומלץ כי לא יעלה כלל על הכביש.