054-530-7226

כל מה שרצית לדעת על דוחות משטרה ועל תשלום דוחות משטרה

זה קורה כמעט לכל אחד בשלב מסוים במהלך חייו, מאז שקיבל רישיון נהיגה: באופן מודע או שלא במודע ביצע עבירת תעבורה, דווקא אז בדיוק עבר מולו רכב המשטרה, שכמובן הבחין בעבירה וסימן לו לעצור בצד.
התחינות, ההסברים וההבטחות כי "זו הפעם האחרונה שזה קורה" לא עזרו, ואופס- מבצע העבירה מוצא את עצמו עם דו"ח משטרתי ביד. מה הלאה? אילו אפשרויות עומדות בפני מקבל הקנס? תשובות לשאלות אלה במאמר הבא.

 

לערער, להישפט או פשוט לשלם?

בפני מי שנרשם נגדם דוח משטרתי עומדות שלוש אפשרויות. האפשרות הראשונה היא לערער על קבלת הדו"ח, והיא רלוונטית עבור מי שחש כי ניתן לו דו"ח שלא בצדק או עבור מי שסבור כי הפרטים שמולאו בדו"ח אינם נכונים. האפשרות השנייה בה יכול לנקוט מקבל הדו"ח היא לבקש להישפט. פעולה זו יכולה להתבצע במקרה שבו קיימת מחלוקת בין מקבל הדו"ח (שטוען כי השוטר שגה במתן הדו"ח) לבין משטרת ישראל, כזו המצריכה הכרעה של בית המשפט בסוגיה. האופציה האחרונה העומדת בפני מקבל הדו"ח היא לשלם את הקנס שנגזר עליו, וזוהי האופציה המומלצת בדרך-כלל, זאת מכיוון שהמציאות מראה כי במרבית המקרים קבלת הדו"ח הייתה מוצדקת. תשלום דוחות משטרה פירושו קבלת העונש והודאה באשמה, ולכן, אם הוא מתבצע, הרי שאין אפשרות להגיש ערעור או לבקש להישפט.

תשלום דוחות משטרה: איך זה עובד?

תשלום דוחות משטרה חייב להתבצע לא יאוחר מתשעים יום ממועד קבלתו של הדו"ח על-מנת שלא יתווספו לו ריבית פיגורים וקנסות נוספים (בשונה מדוחות נדלן, בהם עדיף להתייעץ עם עורך דין מקרקעין). הסכום לתשלום הוא זה המצוין על-גבי הדו"ח המקורי, וניתן לשלמו בשלוש דרכים: תשלום דוחות משטרה מקוון המתבצע באינטרנט, תשלום באמצעות כרטיס אשראי דרך מענה קולי טלפוני (מחייגים ומשלמים) או תשלום במזומן באחד מסניפי הדואר. דחייה של תשלום דוחות משטרה מעבר לתשעים יום מיום קבלת הדו"ח תקפיץ את סכום הקנס בחמישים אחוז נוספים (מהסכום המקורי), ועל כן ראוי שגם השכחנים שמעדיפים "לדחות לרגע האחרון" יעשו מאמץ וישלמו את הדו"ח בזמן.